Güvenlik Operasyon Merkezi Servisi

Güvenlik Operasyon Merkezi Servisi

Güvenlik Operasyon Merkezi Servisi (SOCaas), bilgi işlem altyapınızda bulunan karmaşık veri akışını izleme, anomali durumunu 7/24/365 takip etme ve müdahale etme sorumluluğunu sizden alarak kurum içi Bilgi İşlem ekibinizi daha üretken ve verimli şekilde kullanabilmenize yardımcı olur.

Güvenlik Operasyon Merkezi Servisi (SOCaaS)’nden Küçük ve Orta ölçekli firmalar altyapı büyüklüğü ve kişi sayısı temelinde basit aylık faturalandırma modeli ile hızlı ve verimli bir şekilde ivedi olarak yararlanabilmektedir. 

Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) firmanıza yönelik içerden veya dışardan gerçekleştirilen tüm siber güvenlik olaylarını  tespit, analiz, önleme ve yanıt verme maksatlı kurulan ve firmanızın güvenlik durumunu sürekli olarak izlemeye ve gerektiği noktalarda iyileştirmeler yapabilmenize yardımcı olan kurum içi merkezi bir yapıdır. 

SnipeSec Bilişim Hizmetleri, kadrosunda bulunan uzman güvenlik analistleri ve mühendisler ile firmanıza ait  güvenlik operasyonlarını 7/24/365 denetlemektedir.

Firmanıza yönelik gerçekleştirilen sürekli denetimlerde kullanılan ham veriler;

  • Tehdit istihbaratından (Threat Intelligence), 
  • Ağ cihazlarınız ve Güvenlik Duvarı sistemlerinden (Router/Firewall),
  • Güvenlik bilgileri ve olay yönetimi sistemlerinden (SIEM),
  • İzinsiz Giriş Önleme ve Tespit sistemlerinden (IPS/IDS),

toplanmakta ve bu ham verilerin işlenmesi sonrasında oluşabilecek herhangi bir anomali veya şüpheli durumun SOC Ekip üyelerine uyarı verilecek şekilde kurulması ile oluşturulur. 

Güvenlik operasyonlarının kesintisiz ve sorunsuz denetimi ve firmanızın güvenliğinin sağlanması için 7/24/365 çalışan SOC ekibimizde, “Analist”, “Olay Müdahale” ve “Tehdit Avcısı” olarak sınıflandırılan alanında uzman ekip üyelerimiz bulunmaktadır. 

Firmanıza ait SOCaaS hizmetini sağlarken, merkezimizde dünya çapında tespit edilen kritik güvenlik açıkları 48 saat içerisinde kural listelerine eklenmektedir.

SOCaaS hizmetine ihtiyacım var mı? 

SOCaaS hizmetine ihtiyacınız olup olmadığı konusundaki düşünceleriniz, aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar ile daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

  • Sistem altyapınıza erişim sağlanır ve sisteminizde bir kullanıcı tanımlanarak firmanıza ait hassas bilgilere erişim sağlamaya başlanır ise bundan haberiniz olur mu/ne zaman olur?
  • Sisteminizde erişimi bulunan mevcut kullanıcılarınızın yetkileri firmanız için güvenlik riski oluşturacak düzeyde değiştirilir veya yükseltilir ise bunu nasıl fark edersiniz?
  • Güvenliğiniz için kullanmakta olduğunuz ve altyapınızda gerçekleşen tüm işlemleri denetlemek için kullandığınız kayıt tutma sistemleri devre dışı kalır veya artık kayıt tutmamaya başlar ise ne olur? Sizler bu durumu ne zaman fark edersiniz? Bu durumu ilgili kayıtlara ihtiyacınız olmadan önce fark eder misiniz? 
  • Sistem altyapınızda bulunan ve firmanız veya şahsınıza ait kritik önem arz eden dosyalarınıza yetkisiz erişim gerçekleşir veya yetkisiz erişim denemesi yapılır ise bunu bilmek ister misiniz?
  • Firmanıza ait web uygulamaları üzerinden gerçekleşen bilgi akışı çalınmaya başlanır ise bu konudan haberiniz olur mu/ne zaman olur?.
  • Zararlı bir yazılım türü (virüs/trojan/ransomware (fidyeci zararlı yazılım)v.b.) firmanızın içerisinde çalışanlarınıza ait bilgisayara/bilgisayarlara bulaşarak yayılmaya başladı. Bunu ne zaman fark edersiniz? Buna müdahale için ne kadar beklemeye tahammülünüz vardır? 

Copyright 2021 SnipeSec | Tüm Hakları Saklıdır.